Bu makalenin bilgileri boğma rakı nedir hakkında konuşacak. boğma rakı nedir hakkında bilgi ediniyorsanız, bu 1.Antakya Kültüründe Üzüm, Boğma Rakı-Arak Nasıl Çekiliyor. Samandağı-Hatay makalesinde HometownInn ile boğma rakı nedir’yi analiz edelim.

boğma rakı nedir ile ilgili içeriğin en eksiksiz 1.Antakya Kültüründe Üzüm, Boğma Rakı-Arak Nasıl Çekiliyor. Samandağı-Hatay bölümündeki özeti

Aşağıdaki klibi hemen izleyin

Bu HometownInn web sitesiyle, sizin için daha değerli verilere sahip olmak için boğma rakı nedir dışındaki bilgileri güncelleyebilirsiniz. HometownInn sayfasında, sizin için her gün sürekli yeni ve doğru içeriği güncelliyoruz, Size en eksiksiz değeri getirmeyi umuyoruz, Kullanıcıların internetteki bilgiyi olabildiğince çabuk güncelleyebilmelerine yardımcı olun.

Konuyla ilgili bazı bilgiler boğma rakı nedir

(VİDEODAKİ KUSAYI TAKDİR EDERİZ AMA İLK VİDEO OLDUĞU İÇİN YAYINLAMAK ZORUNDADIR.) ÖNEMLİ AÇIKLAMA: Antakya kültüründe asırlardır devam eden üzüm veya incirden Rakı yapımı yani Arak yapımı Arapça köylerde bir gelenektir. Sadece çektikleri rakıyı tüketirler. TAMAMI 17 VİDEO, SIRA NUMARASINA GÖRE İZLEYİN.

SEE ALSO  Bài 85: Hướng dẫn chi tiết Cách pha chế Cocktail nổi tiếng Long Island Ice Tea | Yeni güncellenen long island iced tea ile ilgili içeriği kapsar

boğma rakı nedir konusuyla ilgili bazı fotoğraflar

1.Antakya Kültüründe Üzüm, Boğma Rakı-Arak Nasıl Çekiliyor. Samandağı-Hatay
1.Antakya Kültüründe Üzüm, Boğma Rakı-Arak Nasıl Çekiliyor. Samandağı-Hatay

Okuduğunuz 1.Antakya Kültüründe Üzüm, Boğma Rakı-Arak Nasıl Çekiliyor. Samandağı-Hatay hakkında bilgi bulmanın yanı sıra, Ardından, Hometown Inn her gün yayınlanan daha fazla makale okuyabilirsiniz.

SEE ALSO  ALMANYADA RAKI ÜCRETİ | raki fiyatlari hakkında yeni güncellenen bilgilere genel bakış

Daha fazlasını görün

boğma rakı nedir ile ilgili öneriler

#1Antakya #Kültüründe #Üzüm #Boğma #RakıArak #Nasıl #Çekiliyor #SamandağıHatay.

[vid_tags].

1.Antakya Kültüründe Üzüm, Boğma Rakı-Arak Nasıl Çekiliyor. Samandağı-Hatay.

boğma rakı nedir.

boğma rakı nedir hakkındaki bilgilerle Hometown Inn sizin için güncellenen bilgilerle, sizin için yararlı olacağını umarak daha fazla bilgiye ve yeni bilgiye sahip olmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.. HometownInn boğma rakı nedir hakkındaki makaleyi okuduğunuz için içtenlikle teşekkür ederim.

  1. Atilla çelik diyor ki:

    Kolay gelsinde. Yapılan bu iş yanlış bu şayet yaş üzümse fıçının kapağı açık olara k 3 gün beklenir sonrasında o telfesi ayrılır sonrasında mayalanır fermenteye bırakılır bu kabuklar ayrılmadığı zaman çürüme yapar o damıtmadan sonra kokar iyi bir şey olmaz bence

  2. Ömer Er diyor ki:

    VİDEO ÇEKİMİ DAHA NET OLSA İYİ OLMAZMIYDI?YARISINA KADAR İZLEYEBİLDİM…BU NE YAAA MİYOP ASTİĞMAT OLDUK…..ÖNCE NETLİK AYARI YAPAMADINIZMI?

  3. Ibram Sahın diyor ki:

    Öncelikle 2 günde bir karıştırma karitirman lazım.. Yoksa bozulur ve dibine cokmeden hazır hale gelmez.. Bunun tadı ekşidir ve kokuyurdur. Böyle rakı yapılmaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.