Bu makalenin bilgileri mayşeleme nedir hakkında konuşacak. mayşeleme nedir ile ilgileniyorsanız, hadi hometown-inn.com bu Evde Malt Yapımı makalesinde mayşeleme nedir’yi açıklığa kavuşturalım.

Evde Malt Yapımı içindeki mayşeleme nedir ile ilgili içeriğe ayrıntılı olarak genel bakış

Şimdi aşağıdaki videoyu izleyin

Bu HometownInn web sitesiyle, sizin için daha yararlı anlayışa sahip olmak için mayşeleme nedir dışında başka bilgiler ekleyebilirsiniz. Hometown Inn web sitesinde, sizin için her gün sürekli yeni ve doğru içerik yayınlıyoruz, Size en doğru değeri katkıda bulunmayı umuyoruz, Kullanıcıların İnternet’e olabildiğince çabuk bilgi ekleyebilmelerine yardımcı olun.

SEE ALSO  Виски Сауэр (Whiskey Sour) - классический рецепт коктейля | En doğru viski sour ile ilgili içeriğe genel bakış

Paylaşım konuyla ilgilidir mayşeleme nedir

EVDE MALT YAPIMI Evde malt yapmak için öncelikle kaliteli bir arpa seçmek şarttır. Özellikle çekirdeği temizlenmiş ve elenmiş arpa bu iş için idealdir. Evde malt yaparken daha az malzeme ile deneme yapmak gerekir. çünkü daha fazlasını kontrol etmek zorlaşıyor. 5 kg arpa ile başlıyorum. 5 kilo arpa tartıyorum. Dara hariç 5 kilo. Önce arpayı iyice yıkayıp temizliyorum. Birkaç kez yıkayacağım ve üzerindeki tozlardan kurtulacağım. Arpayı yıkarken suda yüzen arpalar varsa, içleri boş ve kullanılamaz kalitede oldukları için kullanmayınız. Arpayı yıkadıktan sonra arpanın suya doyması ve çimlenmesi için 7-8 saat suda bekletiyorum. Arpayı 8 saat suda beklettim, şimdi süzüyorum. Sonra ne kadar nemli olduğunu görmek için tekrar tartıyorum. Ağırlık 8 kilo 774 gr geldi. 650 gr daramız var. Yaklaşık 8 kg. yani 3 kilo nem tutmuştur. Daha sonra günde 3-4 kez karıştırarak çimlenmeye hazır hale getiriyorum. 3. günün sonunda arpamız çimlendi ve filiz boyunun yarısını aştı. Nem içeriğini görmek için tekrar tartıyorum. Yaklaşık 1 kilo nem kaybetti ama yine de yüzde elli nemi var. Bu nem nedeniyle filizlenme devam edecektir. Bunu durdurmak için kurutucuya götürüp nemi yüzde 10’a indireceğim. Kurutma işlemini fırında fan ile yapacağım. Arpayı fırın tepsilerine dizdim. Fırını 50 dereceye ayarlayıp fanları ters çevirdim. Nemin dışarı çıkması için kapağı biraz açık tutuyorum. Yaklaşık 2 gün bu halde bekleyecek ve kuruyacaktır. Arpamız kurudu. Şimdi nem derecesini ölçelim. Başta 5 kilo olan arpamız 4 kilo 900 grama düştü. yani şu an nem oranı yüzde 8-9 civarında. Arpamız kuru ama üzerinde kökler var. Bu köklerden kurtulmak için elemeyi yapacağım. Arpamızı ıslattık, çimlendirdik, kuruttuk, eleyip köklerinden ayırdık. Artık maltımız kullanıma hazır. Bira veya viski yapabilirsiniz.

SEE ALSO  COCTEL MIAMI VICE 🍹| PIÑA COLADA + DAIQUIRI DE FRESA | Mentor joglan | pina colada kokteyl ile ilgili en iyi bilgiyi sentezleyin

mayşeleme nedir hakkındaki bilgilerle ilgili bazı fotoğraflar

Evde Malt Yapımı
Evde Malt Yapımı

Görüntülediğiniz Evde Malt Yapımı hakkında bilgi görüntülemenin yanı sıra, Ardından hometown-inn.com her gün hemen aşağıda yayınladığı daha fazla makale bulabilirsiniz.

SEE ALSO  Tam Tahıl Bira Yapımı - Şişeleme - 2/3 | bira evde nasıl yapılır hakkındaki tüm bilgiler yeni güncellendi

Daha fazlasını burada görün

mayşeleme nedir ile ilgili birkaç anahtar kelime

#Evde #Malt #Yapımı.

[vid_tags].

Evde Malt Yapımı.

mayşeleme nedir.

mayşeleme nedir hakkındaki bilgilerle hometown-inn.com size daha fazla bilgiye ve yeni bilgiye sahip olmanıza yardımcı olacağını umuyoruz.. mayşeleme nedirhometown-inn.com hakkında bilgi izlediğiniz için içtenlikle teşekkür ederim.

  1. şevket YILDIRIM diyor ki:

    üstadım neden çimlendirme yapılıyor hacim olarak büyümesi daha fazla malt almak içinmi yopksa güzel bi içim tadı yakalamak içinmi birde viski yapımı için arpadan alkol videosu bekliyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.