Bu makale, içeriğinde açıkça bursada künefe nerede yenir bahseder. bursada künefe nerede yenir hakkında bilgi sahibiyseniz, bu Künefe – Lezzet-i Şark

Künefe – Lezzet-i Şark

Şimdi aşağıdaki videoyu izleyin

Bu HometownInn web sitesinde, kendiniz için daha değerli verilere sahip olmak için bursada künefe nerede yenir dışındaki bilgileri güncelleyebilirsiniz. hometown-inn.com sayfasında, sizin için her gün her gün yeni ve doğru içeriği güncelliyoruz, Size en eksiksiz değere katkıda bulunmayı umuyoruz, İnternetteki haberi mümkün olduğunca çabuk kavrayabilmenize yardımcı olur.

Bazı açıklamalar bursada künefe nerede yenir ile ilgilidir

Künefe; Doğu Akdeniz yöresine ait, kadayıf ve peynirden yapılan ve sıcak servis edilen bir çeşit tatlıdır. Anavatanı Hatay olan künefe, Mersin, Adana, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardin’de farklı şekillerde yapılmaktadır. Künefenin birden fazla çeşidi olsa da genel yapım şekli aynıdır. İki kat kadayıf arasına tuzsuz bir çeşit peynir konur ve hafif pişirilir ve üzerine çok koyu olmayan şeker şurubu eklenir. Hazırlanışındaki değişiklikler esas olarak kadayıfın ve peynirin türünden kaynaklanmaktadır. Direkt tel kadayıf kullanılabileceği gibi irmikli sertleştirilmiş kadayıf da kullanılabilir. Peynir olarak Hatay peyniri, Lor peyniri, Antep peyniri, Urfa peyniri gibi çiğ süte yakın taze peynirler kullanılmaktadır. Bu peynir çeşidinin hem elde edilmesi hem de yıkanması ve taze tutulması zor olabileceğinden, basitleştirilmiş ev tariflerinde de tel peynirle karşılaşılmaktadır. Hatay künefesi Mersin künefesinden farklı olarak istenilen porsiyon sayısına göre çeşitli ebatlarda özel tepsilerde kısık ateşte çevrilerek pişirilir. Daha sonra ustaca ters çevrilip diğer tarafı da aynı şekilde pişirilir. Ateşten alındıktan sonra üzerine şerbet ve fıstık ilave edilerek sıcak olarak servis edilir. Künefe sıcak veya ılık olarak servis edilir. Bu sıcaklığın geldiği ortamlar değişkenlik gösterir. Örneğin Mersin’de yapılan künefe büyük bir tepside pişirilir ve servis için ateşte döner mekanizmalı pastanelere götürülür. Servis yapılırken dikdörtgen şeklinde kesilerek tabaklara yerleştirilir. Bu tür künefenin sıcaklığı piştikten sonra sıcak tutmaktan gelir, sıcaktan çok sıcağa yakındır. Diğer bir hazırlama yöntemi ise kadayıf ve peynirin küçük düz tabaklarda önceden hazırlanıp servis sırasında pişirilmesidir. Bu tür künefeler önceden pişirilip şerbeti dökülebilir veya tamamen pişmemiş halde muhafaza edilebilir. Sipariş geldiğinde önceden porsiyonlanmış künefe kabı fırına konularak servis edilir. Bu künefe çeşidinin sıcaklığı taze pişirilmesinden kaynaklanmaktadır. Pişmiş künefenin üzerine dövülmüş antep fıstığı, ceviz veya fındık veya kuru hindistan cevizi gibi kuruyemişler serpilebilir. Bu garnitürler arasında en çok kullanılanı Antep Fıstığıdır. Künefenin yanında hemen hemen her zaman bir bardak su ikram edilir. Su, tatlıda bulunan yüksek şekerin yanmasını ve sıcak havalarda yenen künefenin sıcaklığını alır. DAHA FAZLASI İÇİN Facebook: Twitter: Instagram: .

SEE ALSO  CHEFLERİN GÜNLÜĞÜ ESNAF LOKANTASI SERPME KAHVALTI | cemile sultan korusu fırsat hakkında en ayrıntılı bilgileri sentezleyin

bursada künefe nerede yenir hakkında bilgi ile ilgili fotoğraflar

Künefe - Lezzet-i Şark | Yemek Nerede Yenir
Künefe – Lezzet-i Şark | Yemek Nerede Yenir

Görüntülediğiniz Künefe – Lezzet-i Şark , O zaman Hometown Inn her gün aşağıda yayınladığı diğer bilgileri arayabilirsiniz.

SEE ALSO  Atakule'den Ankara'ya Bakış ve Atakule Görüntüleri | atakule restaurant ile ilgili en ayrıntılı bilgiyi kapsayan

Daha fazlasını burada görün

bursada künefe nerede yenir ile ilgili öneriler

#Künefe #Lezzeti #Şark #Yemek #Nerede #Yenir.

SEE ALSO  Naturland Restaurant & Piknik Alanı, Altınoluk | altinoluk restaurant ile ilgili en iyi içeriği özetleyin

künefe,yemek,lezzeti şark,doğu mutfağı,künefe nedir,künefe nasıl yapılır,künefe tarihi,en iyi künefe,istanbul künefe,eminönü künefe,yemek nerede yenir.

Künefe – Lezzet-i Şark | Yemek Nerede Yenir.

bursada künefe nerede yenir.

bursada künefe nerede yenir bilgisiyle HometownInn güncellemelerinin sizin için yararlı olacağını umarak daha fazla yeni bilgi ve bilgiye sahip olmanıza yardımcı olacağınızı umuyoruz.. HometownInn bursada künefe nerede yenir hakkındaki makaleyi takip ettiğiniz için içtenlikle teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.