Karadeniz’in kıyısında yer alan Amasya, Venedik’i andıran bir şehir görmek istiyorsanız ziyaret etmeniz gereken yer. şehrin kuruluşu Yeşilrmak’ın çeperinde olduğu için. Nehir kenarındaki rıhtımdaki sıra sıra konutlar, yapının yetenekli bir ressam tarafından boyandığını düşündürüyor.

1.Yalıboyu Evleri

Amasya denilince ilk akla gelenlerin Yalboyu konakları olduğunu düşünüyorum. İki veya üç katlı antik evler Yeşilrmak’a yakınlığı nedeniyle pitoresk bir panorama sunuyor.

Bu tarihi evlerin mimarisi çok etkileyici. İçinde tarihi kalıntılar bulunan hatlar, bozulmaları engellenerek rutin olarak onarıldığı için evlerin çoğu ahşap olduğu için de oldukça ilgi görüyor.

SEE ALSO  POLONYA Hakkında Merak Edilen Herşey | En eksiksiz polonya nın neyi meşhur hakkında genel bilgiler

2.Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları

Yalboyu Evleri adeta Amasya’nın simgesidir dedim. Nehrin hemen yanında ve Yalboyu Evleri’nin arkasında Harşena Dağı ve Pontus Kralları Kaya Mezarları bulunmaktadır.

Muazzam hayaletlerin oluşturulduğu ve oyulduğu kaya mezarlığı, Helenistik hükümdarların mezarlarını andırıyor. Ne yazık ki, nefes kesen manzarayı görmek için bu mezarlara tırmanmak oldukça zor bir çaba.

3.Amasya Kalesi

Bana sorarsanız Amasya’da görülmesi gereken yerler listemin başında Amasya Kalesi geliyor. Kale konumu itibariyle Amasya’yı tam karşınızda gibi gösteren bir manzara sunuyor.

SEE ALSO  Investment Opportunities in Zonguldak | zonguldak nesi meşhur hakkında en iyi içeriği sentezleyin

Kaleyi sadece manzara için ziyaret etmenizi önermiyorum elbette. Kalenin içinde ve dışında tarihi unsurları görmek de büyüleyici. Amasya Kalesi, hem Eski Tunç Çağı’ndan hem de Osmanlı döneminden kalma çok sayıda kalıntıya ev sahipliği yapmaktadır.

4. Amasya Arkeoloji Müzesi

Eğer arkeoloji müzelerini gezmeyi ve tarihi kalıntıları yakından incelemeyi sevenlerdenseniz Amasya Arkeoloji Müzesi, Amasya gezilecek yerler listenizin başında olmalı. çünkü amfora ve sikke gibi Roma dönemine ait eserler de dahil olmak üzere birçok kalıntı var.

SEE ALSO  Eğriova Göleti Kamp//Közde kurufasülye//Desolate Forest Camp | karabük kamp alanları hakkında en ayrıntılı bilgiyi sentezleyin

Müzede ayrıca kendinizi bambaşka bir gezegene girmiş gibi hissettirecek pankartlar ve lahitler de bulunuyor. Gördüğünüz gibi, sizi canlı ve ilginç bir gezi bekliyor.

5.Yedikuğular Kuş Cenneti

Amasya gezinizi daha keyifli hale getirecek yerlerden biri de Yedi Kr Barajı yakınında bulunan Yedi Kuğu Kuş Cenneti. Bu bölgede kuğular ve angutlar da dahil olmak üzere 34 farklı kuş türü vardır.

Gölün etrafını saran yürüyüş parkurunda uzun yürüyüşler yapmak ve temiz hava almak da en güzel seçenekler arasında. Ailenizle kaliteli zaman geçirmek için bölgede piknik yapmayı da düşünebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.