Batı Karadeniz Bölgesi’nin en sevilen illerinden biri olan Karabük, 1937 yılına kadar sadece mahalle olarak tanınıyordu. Ancak 1937 yılında Demir-Çelik Fabrikası’nın yapılmasından sonra Karabük’ün sınırları Ovacak, Yenice, Safranbolu ve Eflani mevkilerini de içine alacak şekilde revize edilmiştir. Fabrikanın açılmasının bir sonucu olarak nüfus doğal olarak yoğunlaşmıştı.

Yine de emin olun, Karabük’ün tarihi oldukça eskidir. Hitit döneminden gelen ve Helenik, Roma ve Osmanlı dönemlerini yaşayan şehir, kültürel ve tarihsel olarak çok zengindir. Tüm bunlara ek olarak, bu hazineleri korumak ve modern çağa taşımak çok önemlidir.

1.Safranbolu Evleri

Karabük gezilecek yerler listesi oluşturmaya başladıysanız, muhtemelen Safranbolu Evleri’nin listenin başında olması gerektiğine katılıyorsunuzdur. çünkü şehrin kültürünü, mimarisini, sıra sıra evlerin olduğu sokakların düzenini tanıyarak bir geziye başlamak oldukça keyifli.

SEE ALSO  şile çakır kamp alanı | beykoz kamp yeri hakkında yeni güncellenen içeriğin özeti

Safranbolu Evleri o kadar önemlidir ki UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne bile alınmıştır. Peki, bu evlerin yıllar boyunca ve bu noktaya kadar nasıl dayandığını göz önünde bulundurursanız, yumurta beyazından yapıldığına dair bir söylenti olduğunu söyleyebilirim.

2.Yenice Ormanları

Karadeniz bölgesinin doğal ihtişamını karşılayan şehirlerden biri de Karabük oldu. Doğayı olduğu gibi gözlemlemek ve temiz havada dans etmenin keyfini çıkarmak istiyorsanız, Yenice Ormanları kalmak için iyi bir yerdir.

Dinlendirici müzikler dinlerken ormanın içinde dolaşabilir veya bisiklete binmeyi seviyorsanız ormanın bisiklet yolunu kullanabilirsiniz. Ayrıca kamp yapmaktan hoşlanıyorsanız, Yenice Ormanları’nın civardaki en iyi yerlerden biri olduğunu söyleyebilirim.

SEE ALSO  Mersin Arslanköy Bölgesinde Kod 501 | yedigöller dağ evleri rezervasyon hakkında en doğru bilgiyi özetleyin

3.Eğriova Göleti

Yapay göletlerden biri de daha önce belirttiğim gibi Yenice Ormanları’nın bulunduğu yerden izlenebilen Eriova Göleti’dir. Ek olarak, gölette yüzmeye gidebilirsiniz.

Ayrıca Eriova Göleti kampçılar için farklı bir seçenek. Gördüğünüz gibi, doğanın sakin seslerini dinlerken ve doğayı doyasıya yaşamak istiyorsanız, güzel bir göletin yanında kamp yapmak istiyorsanız bu lokasyon Karabük gezilecek yerler listenize eklenebilir.

4.Tokatlı Kanyonu

Tokatl Kanyon Kristal Cam Terası ile dikkat çekiyor. Çünkü bu verandadan aslında ayaklarınızın altına serilmiş gibi görünüyor. Gördüğünüz gibi buraya gelmek size doğanın sizi gerçekten karşıladığı ve karşılığında kucakladığı izlenimini veriyor.

SEE ALSO  Hazar Gölü Plajı Sivrice | sivrice plajı ile ilgili yeni güncellenen bilgilerin özeti

Gerçekte bu lokasyonda, üç kanyonun birleşmesiyle oluşan uzun yürüyüşler yapabileceğiniz bir yürüyüş parkuru var. Bu nedenle doğada vakit geçirmek istiyorsanız bu konumu Karabük’ün turistik yerleri listenize eklemelisiniz.

5.Çitdere Tabiat Koruma Parkı

Hem Karabük hem de milletimiz için en önemli bölgelerden biri burası. 33 farklı ağaç türüne ve çok sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapıyor olması onu bunun en önemli nedenlerinden biri yapıyor.

Bu nedenle Karabük’e gelen ziyaretçilerin mutlaka görmesi gereken yerlerden biri de, hem gezmeye hem de doğayı incelemeye meraklı kişiler için kendine özgü bir Hint dokusuna benzeyen itdere Doğa Koruma Parkı’dır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.