İstanbul, hem sakinleri hem de ziyaretçileri için özellikle eşsiz bir yerdir. Bu konumu benzersiz kılan bazı mahalleler var; kimisi zaman zaman sıkılsa bile oraya gitmekten vazgeçemez, kimisi de kalabalıkta sorunlarını unutur.

Sürünün başında Kadköy’ün Moda mahallesi geliyor. Moda Fashion, yaratıcı yönünün yanı sıra güzel planlanmış kafeleri, tiyatroları ve tarihi kalıntılarıyla da öne çıkıyor.

Barış Manço Evi

Moda denilince akla ilk gelen yerlerden biri bence Barş Manço. Ülkemizde zaten ün kazanmış olan Barş Manço’yu herkes tanır. Bu ünlü şarkıcının ailesiyle birlikte yaşlandığı, hayatını yaşadığı ve konserler için özenle hazırlandığı ev artık bir müze.

SEE ALSO  Sırbistan'dan flaş türk lirası kararı! | Yeni güncellenmiş sırbistan türk lirası ile ilgili bilgileri kapsayan

Müze evini gezerken en çok Barş Manço’nun yemek yediği masaları, sahne kıyafetlerini anlayabileceğiniz özel alanını ve eşyalarını yakından görmekten memnun olduğumu söyleyebilirim. Evin mimarisini otururken görmek çok güzel. Barş’a bu nedenlerle inanıyorum.

Süreyya Operası

Kadıköy’ün ünlü caddesi Bahariye Caddesi’ni yürüyerek ulaşabileceğiniz Süreyya Operası sanatın kalbinin attığı Moda’nın kendi başına sanat eseri sayılabilecek yapılarından biri.

stanbul’un milletvekili olan Süreyya İlmen Paşa’dan ismini alan binanın inşaatı 1927 yılında tamamlanmış.

Paşa operaya ve sanata oldukça ilgili olduğu ve ülkemizdeki insanların da ilgilerinin artmasını istediği için bu içi dışı ayrı özel olan binayı yaptırmış. Bende bu yüzden siz sanat sever gerginler için listeme Süreyya Operası’nı da eklemeyi unutmadım.

SEE ALSO  Lavanta ve Gülün Şehri Isparta: Güneykent ve Kuyucak Gezisi | lavanta ısparta ne zaman hakkında en eksiksiz bilgiye genel bakış

Moda İskelesi

Tarihi 1917 yılına kadar uzanan Moda İskelesi, nostaljik havasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Moda sahilinde yürürken bu nostaljik havaya tanıklık etmek ise oldukça keyifli oluyor. Hatta bence yürüyüşünüzü yapıp birazcık soluklanmak ve manzaranın keyfini daha da derinden hissetmek isterseniz iskelenin içinde bulunan kafe de birşeyler yiyip içedebilirsiniz.

Moda Sahili

Moda plajı bence İstanbul’un en çarpıcı plajlarından biridir. Burası hem turistlerin hem de yerel halkın müzik dinlerken sokak sanatçıları ile dolaşıp dans etmelerine izin verdiği için çok tercih ettiği güzel bir mekan. Etrafta her türden insan olduğu için insanlar kendilerini renkli bir ortamda keşfederler.

SEE ALSO  EĞRİBÜK(BARBAROS) KOYU KAMP ALANI - #MersinKampAlanları | mersin kamp kurulacak yerler ile ilgili yeni güncellenen içeriğe genel bakış

Bahariye Caddesi

Moda’nın en bilinen caddelerinden biri de Bahariye’dir. Sokağı öne çıkaran en önemli unsurlardan biri de canlı ve renkli görünümüdür. Çünkü burada kafeler ve tiyatrolar da dahil olmak üzere çeşitli yapılar var.

Caddenin üzerinden geçen eski tramvay sayesinde buranın ayrı bir havası olduğunu da belirtebilirim. Hiç şüphesiz en sevdiğiniz kafelerde mola verirken yakınlardaki sokaklarda amaçsızca dolaşmanızı tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.