Bozcaada seyahat planları yapmaya başladıysanız doğru yerdesiniz. Neden soruyorsun? Kaynakların bir listesini verdiğim için Bozcaada’nın gezilecek yerleri hakkında bilinmesi gereken her şeyi orada bulabilir ve tüm detayları bilerek bir gezi planlayabilirsiniz.

Bozcaada Sokakları

Yeni bir şehri yürüyerek keşfetmenin ve onu gerçek anlamda anlamanın macera arayanlar için tercih edilen seyahat yolu olduğuna inanıyorum. Ben de gezmeyi seven insanlardanım. Siz de böyleyseniz Bozcaada’nın sokaklarını ayak tabanlarınız ağrıyana kadar keşfetmenizi tavsiye ederim.

Adanın sokaklarında gezinmenin ne kadar keyifli olduğu hakkında ne söylerseniz söyleyin, hikayeye hikayenin tarihi kısmından bahsederek başlamak istiyorum. Adanın bir Rum Mahallesi ile bir Türk Mahallesi arasında bölünmüş olması, tarihinin en dikkat çekici yönüdür. Bu mahalleler artık Cumhuriyet ve Alabey adlarıyla anılmaktadır. Hangi sokağın hangisi olduğunu düşünmek gerekli değildir.

SEE ALSO  Hasan Can Kaya: Konuşanlar 11 Yerden Ret Yedi | Güngören’den Zirveye | istanbulun nesi meşhur hakkında en eksiksiz bilgilere genel bakış

Bozcaada Rum Mahallesi

Bozcaada Rum Mahallesi, hem tarihi hem de turistik özellikleriyle öne çıktığı için kentin gezilecek yerleri listesindeki en önemli yerlerden biri. Gerçekte, bugün çok fazla Rum kalmadı, ancak 20. yüzyılda adanın nüfusunun yaklaşık yarısını oluşturuyorlardı.

Rum Mahallesi’nin sokaklarının doğrudan okyanusa çıkması en çekici özelliklerinden biridir. Ayrıca rengarenk evler manzarayı güzelleştirdiğinde bu mahallede gezinmek ve kültürü tam anlamıyla tanımak gerçekten keyifli. Bu bölgedeki diğer popüler turistik yerler arasında Meryem Ana Kilisesi ve Saat Kulesi bulunur.

Meryem Ana Kilisesi

Meryem Ana Kilisesi adayı temsil etmek için gelmiş olan yerlerden biridir. Dört katlı olan yapının Venedik döneminde ortaya çıktığı sanılmaktadır. Ne yazık ki, kilisenin içini ziyaret etmek için haftada sadece bir fırsat var. Sadece pazar günleri saat 08:00’de ayin yapıldığında kilisenin içini ziyaret etme şansınız var.

SEE ALSO  Özel Haber: Lavanta kokulu köy | kuyucak köyü lavanta mevsimi hakkında en eksiksiz bilgileri sentezleyin

Bozcaada’da gün batımını izlemek ayrı bir keyif. Polente Deniz Feneri’nde gün batımını izlemek bambaşka bir deneyim. Özellikle rüzgar çiçekleriyle göz kamaştıran fotoğraf çerçevelerinin yıldızı olmak istiyorsanız, bu lokasyonu Bozcaada gezilecek yerler listenize hiç şüphesiz eklemelisiniz.

Polente Deniz Feneri, gül sıraları arasında ilerlerken sona yaklaşırken yanıp sönüyor. Adanın avantajı ve rüzgar çiçeklerinin manzarası nedeniyle keyifli. O yüzden bence yanınıza yiyecek ve içecek alarak günü tamamlamak için Bozcaada’da kalmalısınız.

 Bozcaada Müzesi

Şehir hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenebileceğiniz Bozcaada Müzesi’ni ziyaret ederek Bozcaada gezilecek yerler listenizin başında yer almayı unutmayın. Tarihi açıdan önemli bir Rum evinin içinde inşa edilmiş olan bu lokasyonun Bozcaada’nın özünü mükemmel bir şekilde yakalayan bir ortama sahip olduğu düşünülürse.

SEE ALSO  KUZEY MAKEDONYA | Makedonya Türkleri ve Ülke Hakkında Tüm Bilgiler | Yeni güncellenen makedonya ya ne zaman gidilir ile ilgili içeriğin özeti

“Bu atmosferi kim ve nasıl yarattı?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Gerçekte, evin nasıl bir müzeye dönüştüğünün hikayesi oldukça ilgi çekicidir. Hakan Gürüney’in de katkılarıyla kurulan müze, bugün Bozcaada’nın tarihi ve kültürünün önemini vurgulayan bir sergiye sahip.

Bozcaada Sanat Galerileri

Caddeleri denize açılan şehirler, sanatseverlerin zanaatlarını geliştirebilecekleri en göz alıcı yerlerden biri bence. Ek olarak, sakin bir ortam varken ne satın alınacağını belirtmeden duramaz. Sanatçıların gözde şehirlerinden birinin Bozcaada olduğunu söyleyebilirim.

Güzel ambiyansı nedeniyle yaratıcıları kendine çeken ada, sanat için bir merkez haline geldi. Renkgül Sanat Galerisi, Armagrandi Sanat Galerisi ve Yiit Başak Resim Evi, sanatla iç içe olabileceğiniz bir tatil için bu bölgedeki en iyi yerlerden sadece birkaçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.