Türk yeme-içme kültürünün ürettiği temel gıdalardan biri de dönerdir. Dönerin anavatanı olarak bilinen Ankara’da birçok ünlü restoran bulunmaktadır. Tek sabit, çeşitli pişirme yöntemlerinin ve çeşitli hayvanların etlerinin kullanılmasına rağmen kıyılmış etin asla kullanılmamasıdır. Ankara’daki ünlü dönerciler, hemen hemen hepsi küçük esnaf lokantaları, bu lezzetleri korumak için genişlemeye karar vermediler. Gerçek bir Ankara döner şöleni yaşamak için bu lokantaları öğlen saatlerinde ziyaret etmek şart çünkü çok az miktarda döner sunuyorlar. Aksi takdirde, muhtemelen kapıdan geri dönersiniz. İşte yıllar içinde ün kazanmış on döner dükkanı.

Çankaya Lokantası

1974 yılında lokantaya başlayan Osman Anda, daha önce Ankaya Köşkü’nde Celal Bayar, Fahri Korutürk ve Cevdet Sunay için aşçılık yaptı. Restoran Hoşdere Caddesi üzerinde yer almaktadır. Üçüncü kuşak bir torun olan Caner Anda, lokantanın işletilmesinden sorumlu. Pazar hariç her gün açık olan restoran, dönerin yanı sıra leziz yemekler de sunuyor. Restoranın imzası olan Ankara döner kebabı gün içerisinde sadece 15.00’e kadar servis edilmektedir. Döner kebabı bir gün önceden marine edilerek pilavla servis edilir. Ertesi gün için yapılan döner tüm sinirler ve damarlar temizlendikten sonra günlük olarak tüketilir. Bir porsiyon döner 28 TL’dir.

SEE ALSO  Yalova'da kahvaltı | alança yalova ile ilgili en eksiksiz bilginin özeti

Mutlu Döner

Mutlu Döner, 1978 yılında Ayranç Güvenlik Caddesi’nde faaliyete başladı. Hilmi Kaçar’ın soyundan gelen Cengiz Kaçar, şu anda anneannesinin açtığı lokantayı yönetiyor. Dönerin tamamı bitince esnaf lokantası adı altında faaliyet gösteren işletme günübirlik kapanıyor. 15.00 en erken kapanış saatidir. Öğleden sonra giderseniz döner bulma şansınız yok denecek kadar az. Döner kebabı dana but ve sırt etinden bir gün önce yapıldıktan sonra kuzu kuyruğu ile dinlendirilir. Ankara dönerinin temel özelliklerinden biri kıyma olmamasıdır ve bu Mutlu Döner için de geçerlidir. Ette kesinlikle kıyma kullanılmaz ve tüm sinirler yok edilir. Soğan ve domates döner ile servis edilir.

SEE ALSO  Maçka parki Teleferik تله کابین از ماچکا به تکسیم | maçka parkı restaurant ile ilgili güncellenmiş bilgileri kapsayan

Özge Piknik

Kzlay’daki Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde bulunan zge Piknik, çok temel bir piknik konsepti düşünülerek yaratıldı. Alçakgönüllü dış görünümüne rağmen 30 yılı aşkın süredir aynı lokasyonda hizmet veren restoran, gerçekten çok iyi döner servis ediyor. Öğleden sonra kapanan diğer Ankara dönercilerinin aksine haftanın yedi günü açık ve akşam 02:00’ye kadar hizmet veriyor. Arka uyluklardan yapılan et bir gün dinlendirilir. zge Piknik’in kömür ateşinde hazırladığı döner kebabı, domates, biber ve soğan ile özel olarak ekmek arası olarak sunuluyor. Turhan Gültekin’in restoranında döner fiyatları da son derece uygun. Döner porsiyonu 23 TL’dir.

Dönerci Dursun Usta

Ankara Kalesi’ndeki bir diğer ünlü dönerci Dönerci Dursun Usta, 80 yıllık Fehmi Usta’nın mirasını bugün de sürdürüyor. Fehmi Usta’nın yanında büyüyen Dursun Tandoan ve Kaşm Özkan’ın sahibi olduğu ve işlettiği lokantanın müdavimleri var. Döner de Dursun Usta tarafından kuzudan yapılır. Lifleri ve sinirleri temizlendikten sonra kağıt inceliğinde açılan etler bir gün domates suyu ve tuzda bekletilir. Kağıt gibi açılan etler arasına şişe takılır ve kuyruk yağı dizilir. Döner, kömürde kavrulduktan sonra ekmek dilimleri arasında veya bir tabakta servis edilir. Bir porsiyon döner 35 TL’dir.

SEE ALSO  Saltbae Burger Caddebostan - Bağdat Caddesi | caddebostan mekan önerileri hakkında en eksiksiz bilgiye genel bakış

Süha’nın Yeri

1850’li yıllara doğru, smail Elifer, şehrin kalesindeki Saraçlar Çarşısı’nda Ankara’nın ilk dönercilerinden Süha’nin Yeri’ni açtı. Restoran, Elifer kardeşler tarafından işletilen Gaziosmanpaşa’daki yeni yerinde hizmete açıldı. Döner eti hiçbir şekilde işlenmez. Temizlenir, sonra tuzdan başka bir şey olmadan bir gün dinlendirilir. Sevilen Süha’nin Yeri, son yıllarda birkaç adres değişikliğine rağmen dönerin yanı sıra köfte de servis etmeye devam ediyor. Restoran bir porsiyon için 32 TL ücret alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.