Yaşadığımız zaman dilimine tekabül eden Covid 19 salgını, yiyecek içecek sektörü de dahil olmak üzere bir dizi ticari sektörlerin yanı sıra tüm temel fonksiyonlarımızı da etkiledi. Yiyecek içecek sektöründeki kahvehaneler ve kafeler de bu zor dönemi atlatmış ve günümüzde de faaliyet göstermektedir. Salgın sırasında bazı yeni şirketler piyasaya girdi. Bu sıralarda İstanbul’da yeni kahvehaneler/kafeler ün kazanmaya başlarken, geliştirdikleri eşsiz lezzetler sayesinde oldukça büyük bir müşteri kitlesi de oluşturmaya başladılar. Bu sayımızda pandemi döneminde çıkış yapan ve çok ses getiren mekanları sizlerle paylaşıyoruz.

ESCARPA COFFEE – BAKIRKÖY

Yeni nesil kahve pazarına geç girmesine rağmen İstanbul’un en eski semtlerinden biri olan Bakrköy, kurduğu bir dizi işletme ile bu boşluğu hızla doldurmaya çalışıyor. Yeme-içme mekanları ve alışveriş merkezleriyle bilinen semtin en önemli bölgesi olan Fişekhane Caddesi’nin en üst caddelerinden biri olan Yakut Sokak, yeni nesil kahve sektörünün buluşma noktalarından biri haline geldi. Escarpa Coffee’nin pandemi döneminde açılışının caddenin bu kaliteyi geliştirmesinde önemli etkisi oldu.

İspanyolca’da “hard rock” anlamına gelen ve şirketin adı olan Escarpa Coffee, pandemi döneminin başlangıcında Rem ve Kerem Yalçnkaya kardeşler tarafından Mayıs 2020’de kuruldu. Açıldığı günden bu yana, mekan oldukça büyük bir tüketici kitlesi çekmiştir.

SEE ALSO  5 KAHVE İÇİN AROMALI ŞURUPLAR | kahve şurubu nasıl kullanılır hakkında en eksiksiz bilgileri sentezleyin

Escarpa Coffee pazarına en yeni nesil kahveler hakimdir. Kendi müşteri profillerine göre kahve çekirdeklerini İstanbul’daki önemli kahve kavurucularından kavurmakta ve temin etmektedirler. Kahve menüsünde Espresso, Americano, latte, yeni nesil kahve brews ve cold brew kahveler mevcuttur.

FLÂN BAKERY & COFFEE – GÖZTEPE

2021 yazında kurulan Flan, çıktığı günden bu yana “fırın & kahve” fikri ve başta kruvasan ve türevleri olmak üzere diğer tüm tatlı-tuzlu çeşitleri ile Göztepe bölgesine hakim oldu.

Sanayide çalışan Volkan ve Frat Etin kardeşler, Kerim Kurfeyz ile birlikte Flan şirketini kurdular. Yiyecek içecek sektörüne ilk adımını atan genç iş adamları, unlu mamullerden kahveye, üretimden sunuma kadar menüdeki her şeyin standardını belirlemeyi başardı. Ayrıca mekanın geniş mimarisi Kerim Kurfeyz’in eşinin imzasını taşıyor.

Kruvasan, restoranın imza lezzetidir. Flan’da, günümüzde hemen hemen her işletmenin mönüsünde yer alan kruvasan, kullanılan malzemelerden yapılışına, pişirilmesine ve sunumuna kadar yükseltilmiş; diğer karşılaştırılabilir işletmelerin çok ilerisindedir. Önemli şefler, kruvasan için özel bir atölyesi olan Flan’ı, kruvasan yapmak için piyasadaki en iyi tereyağını kullanarak hazırlıyor. sade, tuzlu kruvasan, mozzarella peyniri, pastırmalı rulo, zeytin, sosis, hindi füme ve çırpılmış yumurta; Lotus, badem, ahududu, muz-fındık, çilek ve acı çikolata gibi başka tatlı kruvasan çeşitleri olsa da, kırmızı kadife çeşidini mutlaka denemelisiniz.

SEE ALSO  Поясни За Бухло: Amsterdam Navigator | amsterdam navigator alkol oranı ile ilgili en doğru bilgiye genel bakış

SABLE – FLORYA

Florya’yı düşündüğümüzde tarihi sahil bölgesini, mutfağı düşündüğümüzde ise son 25-30 yılda ortaya çıkan sayısız et lokantasını düşünüyoruz. Ancak pandemi döneminin başında faaliyete geçen Sable, malları ve kahveleriyle bölgedeki ihtiyacı fazlasıyla karşıladı. Aslında İstanbul’un tüm tatlı ve börek çeşitleri ile sadece bölgede değil nitelikli işletmeler arasında sayılabilecek bir firmadır.

Daha önce kurumsal işlerde çalışan Gizem Keçeci ve Alp Saltan çifti, Şubat 2020’de Sable’ı kurdu. Saltan çifti, Sable’ın üretiminden işletmeciliğine kadar şirketin her aşamasında aktif olarak yer alıyor. İşletmede servis edilen pasta ve pastaların tamamı Gizem Keçeci Saltan’ın imzasını taşıyor. Gizem Hanm, kurumsal Amerika’da çalıştıktan sonra MSA Pastacılık ve Fırıncılık Bölümü’nden mezun oldu. Bir Fransız kurabiyesi ve mutfak terimi olan “sable” olarak adlandırılan mekana, aynı zamanda Saint Benoit Fransız Lisesi mezunu olan Gizem Keçeci Saltan’ın geldiği Frankofon kültürüne saygı duruşunda bulunduk. Sable’ın çeşitleri, pasta ve börek seren Fransızların yaptığı kadar lezzetli olduğu için,

MAPLE COFFEE SHOP & ROASTERY – BÜYÜKADA

Büyüklü küçüklü dokuz adadan oluşmasına rağmen, İstanbul’un Adalar bölgesinde sık seyahat edilen sadece dört ada vardır. Bu dört adadan biri olan Büyükada, hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler için en sevilen tatil noktalarından biridir. Büyükada, İstanbul’da popüler bir yeme içme alanı olmasına rağmen, 2021 yazında Maple Coffee Shop & Roastery burada hizmete girene kadar, henüz yeni nesil kahveye büyük bir geçiş yapmamıştı.

SEE ALSO  Boualem djaouani à la brasserie lolympe | biraların alkol oranları hakkında en eksiksiz bilgilere genel bakış

Tekirda’nın ilk ve tek yeni nesil kahve işletmesi Maple Coffee Shop & Roastery, 2016 yılında Esin Büke ve Ezgi Büke kardeşler tarafından kuruldu. Akçaağaç, ekibe sonradan katılan Halil Süpçeler ve Ezgi Ekici’nin de yardımıyla kahve kavurma atölyesine başladı. Ramazan Ay liderliğinde Tekirda’da önemli bir boşluğu dolduran Maple, Haziran 2021’de İstanbul kahve severlerini Büyükada’da ağırladı.

HARVEST – CADDEBOSTAN

Kadköy’ün önemli semtlerinden biri olan Caddebostan, yemek mekanları ile ünlüdür. Yiyecek içecek sektöründeki yatırımcılar Caddebostan’ın Merpaşa Caddesi’ni tercih ettikleri lokasyon haline getirdi. Geçtiğimiz yıl sokaklarda birbiri ardına açılan işletmeler arasında Harvest adında bir marka kahve ve kahve lezzetleriyle adından söz ettiriyor.

Mürteza Koç liderliğindeki Harvest, daha önce birçok vakıf kurumu ve özel hastanede faaliyet göstermiş ancak Merpaşa’daki şubesi herkesin kullanabileceği ilk pilot mağaza. Hasat, Aralık 2020’de salgının ortasında başlatıldı ve bu süre zarfında başlatılmasına rağmen o zamandan beri çok fazla ilgi gördü. Menüsünde kaliteli kahve ve kahve ile ilgili ürünlerin yanı sıra bilgili hizmet sunması da bu isteğin en büyük etkeni kuşkusuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.