Türk kahvesi tiryakileri, çikolata, karamel ve fındık notalarına sahip fasulyeleri sever. Üçüncü nesil kahvede sektör lideri Coffee Manifesto’ya göre, yaz boyunca filtre kahve tüketimi sütlü kahveyi geride bırakırken, cold brew kahveler öne çıkıyor.

Türkiye’de nesiller boyu günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan kahve alışkanlıkları, zaman içinde de değişmektedir. Üçüncü nesil kahve üreticileri sayesinde her zamankinden daha fazla olasılık mevcut. Bu ayar ile kahve severler artık tercihlerine en yakın kahveyi seçebiliyor. Tüketicilere dünyanın en kaliteli kahve çekirdeklerini sunan üçüncü nesil kahve endüstrisinin öncüsü Coffee Manifesto’ya göre, çikolata, karamel ve fındık aromalı çekirdekler şu anda en popüler olanları. Daha meyvemsi aromalara sahip olan Afrika Bölgesi fasulyeleri ikinci sırada yer almaktadır.

SEE ALSO  Limonçello Yapımı - Orjinal İtalyan Reçetesi | votkanın hammaddesi hakkında en ayrıntılı bilgiyi sentezleyin

Kahve Manifestosu Genel Müdürü Emel Eryaman Usta, kahve tüketimindeki trendleri anlatarak, belirli bir yer tutan içeceğin bir gıda maddesinden daha fazlası olduğuna dikkat çekiyor.

Çikolata yemek popülerdir:

Son yıllarda çikolata, karamel ve fındık aromalı Kolombiya fasulyesi en popülerleri haline geldi. Bahsedilen çekirdekler, Türkiye’nin en lezzetli kahveleri haline geldi.

Meyve aromalarının popülaritesi artıyor:

Meyveli tatların öne çıktığı Afrika bölgesinden (Etiyopya) fasulye, tüketim açısından ikinci sırada gelmektedir. Dünya çapında en popüler kahveler, bu orta derecede içme seçenekleridir. Türk tüketicisi meyveli, kırmızı ve sarı meyve gibi tatlara daha fazla ilgi gösteriyor.

Süt tüketimi düştü:

Türk tüketicisi son yıllara kadar kahvelerinin %60’ını sütlü tüketiyordu. Oran, taze, kokulu fasulye ile tersine çevrilir. Günümüzde kahvelerin %60’ı sütsüz içiliyor.

SEE ALSO  BiraVer Bölüm 1 "Duvel" | En eksiksiz duvel alkol oranı hakkında genel bilgiler

Elle demleme tercih edilir:

Filtre kahvenin popülaritesi, süt ve espresso bazlı içeceklerin popülaritesini aştı. Ek olarak, filtre kahveler giderek daha sık manuel olarak demlenmektedir. Çekirdeğin lezzet notalarını öne çıkaran teknikler kullanılarak yapılan içecekler, insanların en çok tüketmeye meyilli olduğu içeceklerdir.

yaz için buzlu çay:

Tüketimin mevsimselliği de içindeki değişiklikleri etkiler. Yaz aylarında, soğuk demlenmiş kahve özellikle dikkat çekicidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.